Hiiu leht kirjutab

Lõhna saab teha ise ja odavalt

http://www.hiiuleht.ee/2016/09/lohna-saab-teha-ise-ja-odavalt/

30.september, 2016  Helja Kaptein
Kalli lõhnaõli asemel võib igaüks ise endale teha taimedest lõhna­märsi või lõhnava ihuhõõruja.
Palade loodushariduskeskuse (LHK) pere võttis sügise alguse puhul külalisi vastu Soera kivimitemajas. “On viimane aeg võtta veel killuke suve endaga kaasa, kas siis autosse, tööle, tuppa või isegi sauna,” soovitas keskuse juhataja Karin Poola.
Igaüks sai endale teha talle sobilikest lõhnataimedest märsi. “Taimemärsis, mida talv otsa alal hoida, peab olema ka midagi väga isiklikku,” selgitas Poola ja saatis kogu seltskonna õue lõhnavaid taimi otsima. Loosiga valiti taimed, mida tuli otsida: raudrohi, naistepuna, vereurma­rohi, ristik, pärn ja muidki õisi-lehti, mis septembri lõpus veel saadaval.
Kivimitemajas oli ootel veel terve lauatäis lõhnataimi, mis Karin Poola suve jooksul kuivatanud või siis värskelt kohale toonud: piparmünt, lavendel, tüümian, nõmm-liiva­tee jt. Sealt sai igaüks õuest korjatule lisada neid lõhnataimi, mis meeldisid. Lõhnataimede peotäis seati pisikese riidetüki sisse, seoti nööriga kokku ja valmis tema oligi. “Seda võib aeg-ajalt mudida ja siis on lõhn jälle tugevamalt tunda,” selgitas Poola.
Rohkem lõhna pudelist
Käsitöömeister Heli Hahndorf õpetas, kuidas valmistada ihuhõõrujat – sool, naturaalne õli ja lõhn. Lõhna andsid segule eeterlikud õlid, mida tuli soola ja õli segusse tilgutada. Hiiumaise ihuhooldussarja valmistajal oli kaasas terve kohvritäis eeterlikke õlisid, millest igaüks sai valida mõned meeldivamad. Tsitruselistest saab hea tuju, piparmünt rahustab ja annab energiat. Lisaks võis ihuhõõruja purki lisada ka loodusest korjatud lehti ja õisi. Hahndorf ütles, et aroomiõlidel on tugevam lõhn ja kui see meeldib, võib neidki lisada, aga tema eelistab looduslikku päritolu eeterlikke õlisid.
Kellel lõhnakotike ja ihuhõõruja valmis, sai nautida tassikest taimeteed. Kas siis seda, mis varem valmis keedetud või siis seda, mille ta ise taimedest oma maitse järgi kokku segas.
Lõhnava sügisealguse loodus­õhtul oli veerandsada lõhnahuvilist, õhtu korraldas Palade LHK koostöös Eesti looduskaitse seltsiga, toetas keskkonnainvesteeringute keskus.

 Autor: Helja Kaptein

 

Sildid: ,Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Eritellimused

Järgmine

TIIU JA LEIGER!

Jaga seda artiklit